روستاي اسجيل

اسجيل يكي از روستاهاي زيبا و ييلاقي حاشيه شمالي كوههاي بينالود است كه در حدود 40 كيلومتري شمال غربي مشهد واقع شده است. به خاطر موقعيت قرارگيري اين روستاي كوهپايه‌اي كه در دره‌اي زيبا و سرسبز قرار گرفته داراي آب و هوايي مفرّح مي‌باشد. شايد به جرأت بتوان ادعا نمود كمتر جاي خراسان داراي اين گونه آب و هواي نشاط‌آور است. از طرفي سابقه سكونت در آن به هزاره اول قبل از ميلاد بر مي‌گردد. با اين وجود متاسفانه اين منطقه از ديد مسوولين گردشگري به دور مانده و در مورد پتانسيل‌هاي موجود در آن از جمله چشم‌اندازهاي تاريخي و طبيعي برنامه‌ريزي صورت نگرفته است. با توجه به نزديكي اين روستاي زيبا به شهر مشهد لزوم هدايت گردشگران به آن انكارناپذير است.

معرفي اجمالي شهرستان

1-1 موقعيت جغرافيايي شهرستان

شهرستان چناران در بخش شمالي استان خراسان واقع در غرب شهرستان مشهد بر سر راه ارتباطي و مهم تجاري مشهد – تهران و از طريق جاده شمال خراسان قرار گرفته است.

اين شهرستان از شمال و شمال غرب به ترتيب با شهرستانهاي كلات، درگز و قوچان و از شرق و جنوب شرق به شهرستان مشهد و از طرف جنوب و جنوب غرب به شهرستان نيشابور محدود مي شود.

وسعت آن حدود 3655 كيلومتر مربع بوده و 5/1 درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است. اين شهرستان بين `39 :º58 تا `39 :º59 درجه طول شرقي و   `16:º36 تا`3 :º37 درجه عرض شمالي قرار گرفته است و مركز آن شهر چناران در 55 كيلومتري شمال غرب مشهد در `5 :º59 طول شرقي و `29 :º36 درجه عرض شمالي و در ارتفاع 1176 متري از سطح دريا بوده و نزديكترين از نظر شهرستان به مركز استان خراسان است .

از نظر تقسيمات سياسي شهرستان چناران داراي دو بخش به نام هاي مركزي و گلبهار و مجموعاً داراي 5 دهستان در اين شهرستان قرار دارد. دهستان قمچ، چناران و رادكان در بخش مركزي دهستان هاي پيزگي و گلمكان در بخش گلبهار واقع شده است.

200,000 ریال – خرید

[contact-form-7 404 "Not Found"]