مروری بر بررسی معماری جهان

دانلود فایل پاور پوینت بررسی معماری جهان شامل 66 اسلاید به همراه تصویر

—تاریخ چیست و چرا تاریخ می خوانیم؟

—تاریخ یک واژه عربی و بر وزن تَفعیل است. اصل این واژه تَوریخ بوده است که برای آسانی تلفظ حرف واو آن تغییر کرده است و به صورت تاریخ و تأریخ شده است. واژه پارسی سَره اش از یاد رفته است. به معنی معین کردن وقت چیزی، حفظ کردن زمانی که در آن امر مهمی رخ داده است.

کلمه History در زبان انگلیسی از ریشه یونانی اخذ شده است به معنای پژوهش است و دانشی که از طریق تجسس بدست آمده باشد. و عبارت است از کشف، گرد آوری، نظم بخشی و ارائه اطلاعاتی درباره رخدادهای گذشته. حوزه ای از پژوهش که به نحو روایی سلسله حوادث را بررسی و تحلیل می کند و گاهی تلاش می کند به نحو عینی الگوی علت و معلولی هر رخداد را کشف کند. واژه ی Histor  در زبان یونانی به معنای خردمند و داور کاربرد داشته است.

—مایکل استنفورد: «در آغاز باید این نكته روشن شود كه تاریخ یك چیز نیست، بلكه چندین چیز است. تاریخ هم عبارت است از چیزی كه اتفاق می افتد (موضوع تاریخ) و هم تصویری كه از آن در ذهن می سازیم (دانش تاریخ). تاریخِ نخست همان چیزی است كه ما می خواهیم باور كنیم كه مجموعه ای باشد از رویدادها یا موقعیت های عینی، با وجودهای قابل شناسایی و قابلِ تشخیص واقع شده در زمان و مكان معین. تاریخِ دوم عبارت است از ذخیره، یادآوری، بازآفرینی و باز فهم آن رویدادها و بالاخره تأثیر آنها بر شیوه ی برخورد ما با رویدادها و موقعیت های كنونی. با مسامحه، همه ی این موارد را می توان قلمرو خاطره نامید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *